top of page
  • Zdjęcie autoraMagdalena Storożenko-Polak

Książki pisane przez kobiety, ale nie tylko o kobietach!

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet chcemy polecić kilka ważnych książek, które pomogą zrozumieć perspektywę kobiet. Sylwia Chutnik znana jest ze swojej wypowiedzi: “Wszystko, co macie dziś, zawdzięczacie feministkom!” Czy ma ona rację i jaką posiadamy wiedzę na tematy feminizmu?


Dlaczego feminizm nadal jest tak niezrozumiały dla części społeczeństwa i dlaczego tak często spotyka się z drwiącymi uśmieszkami?

Feminizm to ruch społeczny, którego celem jest zapewnienie równouprawnienia kobietom na każdej płaszczyźnie. Walczy, by zapomnieć o tym, co wypada kobietom, a co mężczyznom. Co najważniejsze feminizm nie ma płci, a dzisiaj szczególnie mocno potrzebujemy też feministów.


Podpowiadamy, co czytać, żeby poszerzyć swoją wiedzę na tematy związane z feminizmem i nie tylko!

Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn - Caroline Criado Perez

Książka Criado Perez pokazuje jak pozornie neutralne rozwiązania i produkty bardziej odpowiadają na potrzeby mężczyzn niż kobiet. Liczne badania i dane są przykładami pokazującymi mechanizmy marginalizacji kobiet. Polecamy przeczytać, by zrozumieć jak męskocentryczne podejście do projektowania wpływa na każdy aspekt naszego życia.


ARCHITEKTKI. Czy kobiety zaprojektują lepsze miasta? - Agata Twardoch

Książka wyjątkowej architektki, urbanistki i profesorki, w której prezentuje swoje rozmowy z 23 innymi architektkami i nie tylko. Lektura dla wszystkich, którzy zastanawiają się jakie jest kobiece spojrzenie na architekturę, ukazująca z czym kobiety muszą się mierzyć, by osiągnąć sukces.

Powinniśmy wsłuchać się w to, co mówią kobiety, kto wie, może kiedyś będziemy żyć w lepszych miastach.


Kapitał kobiet. Dlaczego równouprawnienie wszystkim się opłaca - Linda Scott

Książka dostarcza nam mnóstwa informacji i daje szansę, aby skonfrontować tezy zakorzenione w patriarchalnym świecie z faktami. Strony książki wypełnione są tabelami i wykresami, co może utrudnić czytanie. Jednak jest to bardzo potrzebna publikacja.

Patriarchat rzeczy. Świat stworzony przez mężczyzn dla mężczyzn - Rebekka Endler

Endler zadaje wiele ważnych pytań o męskocentryczne standardy we współczesnym świecie. Dzięki tej lekturze o wiele częściej zwrócimy uwagę na różne ukryte nierówności. Może nawet zapragniemy żyć w świecie, który nie jest skrojony pod mężczyzn?


Uwikłani w płeć - Judith Butler


Ciekawa książka mówiąca o różnicach seksualnych i poruszających temat ciała oraz feminizmu. To dzieło ponad 20 lat temu zapoczątkowało teorię queer. Zainteresuje wszystkich którym bliskie są feministyczne dyskusje na tematy płci i kultury.Gdzie są architektki? - Despina Stratigakos

Publikacja zwraca uwagę na problem nierówności płci w zawodzie architekta oraz pokazuje wyzwania, jakie muszą przezwyciężyć kobiety w tej branży. Autorka przedstawiła historie i osiągnięcia kobiet architektek. Przeczytamy także, jakie kroki należy podjąć, aby stworzyć bardziej sprawiedliwe warunki dla kobiet w architekturze.

Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek - Elena Favilli, Francesca Cavallo


Płeć nie powinna wyznaczać granic, gdy gonimy za swoimi marzeniami. warto aby wiedzieli to już najmłodsi. Właśnie dla nich stworzona jest ta pełna kolorowych ilustracji i pozytywnej energii książka o stu pewnych siebie kobietach. Buntujmy się więc i bądźmy takie jakie chcemy być!
Samiec alfa musi odejść. Dlaczego patriarchat szkodzi wszystkim - Liz Plank

Przyjemna lektura z ciekawymi wstawkami o osobistych doświadczeniach toksycznej męskości. O ile nie musimy w pełni zgadzać się z autorką, szczególnie z tym, że kobiety są bardziej wolne od społecznych oczekiwań, to polecamy książkę, która obszernie analizuje czym jest męskość i jakie role wyznacza mężczyznom kultura.Kommentare


bottom of page