top of page
  • Zdjęcie autoraMagdalena Storożenko-Polak

Książkowe polecajki nie tylko dla dzieci i nie tylko na wakacje.

Wszystkie dzieci rozpoczęły już wakacje - czas odpoczynku od szkoły i nauki. Ale czy to oznacza, że przez ten czas niczego się nie nauczą? Oczywiście, że nie! Jeśli zastanawiacie się jakie książki spakować na wakacyjny wyjazd, to specjalnie dla Was przygotowaliśmy kilka fantastycznych, edukacyjnych książek, które połączą przyjemność czytania z fascynującymi tematami, takimi jak architektura oraz inkluzywność!

Okładka książki "Maluj migiem!" Na środku czarny napis Maluj migiem! przecinany żółtymi nożyczkami. Wokół napisu znajdują się kolorowe: niebieskie, żółte i czerwone dłonie pokazujące znaki Polskiego Języka Migowego oraz przybory do rysowania.
Maluj migiem! - Klaudia Wysiadecka, wydawnictwo Muzeum Śląskie

Obowiązkowa pozycja na naszej wakacyjnej liście, którą zakupiłam podczas zwiedzania wystawy "Głusza" w Muzeum Śląskim. To wyjątkowy przewodnik, który podpowiada jak stworzyć własne dzieło sztuki w różnych stylach. Jednak to nie tylko poradnik, książka daje okazję zapoznać się ze światem Głuchych, z ich kulturą, z ciekawostkami oraz dokonaniami osób głuchych.

Ta wyjątkowa publikacja jest idealną przestrzenią dialogu, gdzie sztuka staje się wspólnym językiem dla wszystkich, bez względu na różnice. Autorka zachęca młodych czytelników do otwarcia się na to, co inne, może mniej znane, ale ważne.

Publikacja jest podzielona na dwie części. Pierwsza z nich ukazuje osiągnięcia Głuchych, co pozwala na poznanie ich świata, kultury oraz ciekawostek związanych z ich dokonaniami. Druga część skupia się na technikach malarskich i pojęciach ze świata sztuki. Informacje poukładane są alfabetycznie z odpowiednimi znakami alfabetu migowego, dzięki czemu czytelnicy mogą także zapoznać się z podstawami Polskiego Języka Migowego.

To nie tylko książka o sztuce, ale także o otwartości na różnorodność, empatii i zrozumieniu dla innych.


Okładka przybornika. Grafika w pastelowych kolorach niebieskim, oliwkowym, żołtym i różowym ukazująca uproszczoną graficznie postać z uniesioną dłonią nad napisem: MAŁY ARCHITEKT Przybornik do oglądania miasta. W słowie oglądania litera O zastąpiona jest przez rysunek oka.
Mały Architekt. Przybornik do oglądania miasta - Kasia Domagalska i Marta Kwiatek, wydawnictwo Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki

To rewelacyjna książka, która przenosi czytelnika w fascynujący świat architektury. Ta publikacja dostarcza nie tylko wiedzy, ale także aktywnie angażuje i inspiruje do działania.

Przybornik, zapakowany w estetyczne i trwałe pudełko, kryje wiele skarbów dla młodych entuzjastów architektury. Znajdziemy w nim zestaw "narzędzi", które stymulują wyobraźnię i zachęcają do eksploracji. W zestawie jest folia do rysowania pisakiem po zdjęciach budynków, specjalna ramka do kadrowania najciekawszych widoków, sznurek i metalowe kółko do wyznaczania pionu, a także okulary à la Corbusier, które pozwalają poczuć się jak prawdziwy architekt.

Narratorką książki jest urocza Belka Słupeczańska, która pomaga zrozumieć relacje między budynkami a ich otoczeniem.

Książka podzielona jest na kilka części, które prowadzą czytelnika przez różne aspekty architektury. Odkrywamy tajemnice budowy, oddziaływania na środowisko i procesów przebudowywania budynków. Czytelnik jest zachęcany do aktywnego zaangażowania, pomiarów, eksperymentów i architektonicznej gimnastyki.

"Mały Architekt" nie tylko rozwija zainteresowanie architekturą, ale także stymuluje wyobraźnię i kreatywność.

Książka opiera się o ideę "learning by doing", a wyjątkowy wymiar tego przybornika zawdzięczamy doświadczeniom autorki, Katarzyny Domagalskiej, wieloletniej edukatorki PEA (Powszechna Edukacja Architektoniczna).


Intensywnie czerwona okładka z graficznym przestrzennym napisem D.O.M.E.K.*, na literce E śpi pomarańczowy kot. Poniżej napisu różowy domek i trzy postacie: kobieta myjąca elewację, grillujący mężczyzna i dziecko.
D.O.M.E.K. *doskonałe okazy małych i efektownych konstrukcji - Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński, wydawnictwo Dwie Siostry

To kultowa już pozycja z dowcipnymi i kolorowymi rysunkami, które zainteresują nie tylko najmłodszych. W książce znajdziemy opisy i rysunki 35 niezwykłych domów stworzonych przez najwybitniejszych architektów świata.

"D.O.M.E.K" to fascynująca podróż po niezwykłym świecie architektury, która przenosi nas z dala od typowych i sztampowych rozwiązań mieszkaniowych. W tej książce autorzy zachęcają nas do odkrywania różnorodnych i zadziwiających konstrukcji, które stanowią prawdziwe dzieła sztuki.

Na kartach książki prezentowane są niezwykłe domy, które odznaczają się nie tylko oryginalnością, ale także praktycznością i zaskakującymi pomysłami architektów. Odkrywamy m.in. domy zasłonki, zbudowane z samych schodów czy przypominające UFO i wielkie jajko. Autorzy podkreślają, że domy to nie tylko tradycyjne budynki, ale także wyjątkowe konstrukcje, które wcielają w życie różnorodne cele społeczne czy artystyczne koncepcje.


P.S. Na stronie wydawnictwa można znaleźć scenariusz warsztatów dla dzieci w oparciu o książkę "D.O.M.E.K.


Przepis na domek: - 1 lub więcej sławnych architektów - 1 wolne miejsce - Garść świeżych pomysłów - 3 lub 4 fury pieniędzy
Wszystko wymieszać, wstrząsnąć i odstawić na 5 miesięcy. Gotowy domek podawać z mieszkańcami.

Błękitna okładka książki. Na środku napis w w czterech kolorach: białym, granatowym, żółtym i czerwonym. Wokół jasnobłekitne rysunki między innymi roślin, ptaków, żarówki i dłoni
Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych Polek - Sylwia Chutnik, wydawnictwo Debit

Płeć nie powinna wyznaczać granic, gdy gonimy za swoimi marzeniami. warto aby wiedzieli to już najmłodsi.


Seria Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek, zachwyciła już liczne serca, a teraz zaprasza nas w magiczną podróż po życiorysach 100 Polek, które zainspirują każdego - zarówno młode, jak i nieco starsze buntowniczki.

Wciągające historie przedstawiają różnorodność bohaterek, które udowadniają, że nie ma granic dla marzeń i możliwości. Czytelnicy mogą poznać fascynujące postacie od artystek i aktywistek, po naukowczynie i sportowczynie, pięściarki i chirurżki - każda z tych opowieści przynosi wiarę w siłę i determinację.

Każda opowieść jest podana w nieco bajkowej formie, co sprawia, że małe czytelniczki mogą wczuć się w emocjonujące losy bohaterek i marzyć o własnych przygodach.


Buntujmy się więc i bądźmy takie jakie chcemy być!


Okładka książki z napisem na białym tle Wspólne nie znaczy niczyje. W dolnej części rysunek dwóch postaci widocznych z lotu ptaka na podwórku kamienic w kolorach: pomarańczowym, żółtym, turkusowym
Wspólne nie znaczy niczyje - Jakub Głaz, Alicja Szyguła, Narodowe Centrum Kultury, Stowarzyszenie Forum Rewitalizacji

Książka "Wspólne nie znaczy niczyje" została opracowana z myślą nie tylko o dzieciach.

Na kartach książki znajdziemy główną opowieść dla najmłodszych oraz dodatkowe teksty ukryte w otwieranych skrzydełkach, adresowane do osób dorosłych. W sumie znajduje się w niej 10 takich skrzydełek, z których każde dotyczy innego zagadnienia.

Obejmują one szeroki wachlarz kwestii związanych z przestrzenią miejską, jak na przykład: wprowadzanie wielokolorowych elewacji, niekontrolowane rozrastanie się miast, a także bezpośredni wpływ mieszkańców na wygląd otaczającej ich przestrzeni.

Książka w przystępny sposób opowiada o znaczeniu atrakcyjnej i przyjaznej przestrzeni, zarówno publicznej, jak i tej związanej z naszymi domami. Książka kładzie duży nacisk na partycypację i konsultacje społeczne jako kluczowy element budowania wspólnoty. Pokazuje, że dialog między mieszkańcami i architektami jest niezbędny do stworzenia przestrzeni, która odpowiada na realne potrzeby i oczekiwania społeczności.


Okładka z trójwymiarowym napisem rysunkowym: wyspa mojej siostry. Poniżej rysunek dziewczynki z rudymi warkoczykami, utrzymany w niebieskim kolorze
Wyspa mojej siostry” Katarzyny Ryrych, wydawnictwo Literatura

Książka "Wyspa mojej siostry" zabiera nas we wzruszającą podróż, która w sposób przystępny dla najmłodszych uczy, jak traktować osoby, które mogą się od nas różnić.

Główną bohaterką jest Pippi, która zdaje się żyć na samotnej wyspie, w swoim własnym świecie. To dzięki jej młodszej siostrze, Marysi powoli odkrywamy tę niezwykłą wyspę. Poprzez jej wrażliwość, przenikamy do tajemnic i wyzwań, z jakimi musi się zmagać jej siostra - dziewczynka z niepełnosprawnością.

W toku lektury dowiadujemy się, że każdy człowiek jest jak osobna wyspa, a pomimo naszych różnic, każdy z nas zasługuje na szacunek, godne życie, podziw i miłość. Książka ta jest doskonałą lekcją empatii, uczącą nas, jak ważne jest zrozumienie i szacunek wobec innych, bez względu na ich różnice.

"Wyspa mojej siostry" to pełna wzruszeń i wywołujących łzy momentów opowieść, która skłania do refleksji nad naszymi relacjami z innymi ludźmi. Jest to ważna lektura, która pozwala nam zrozumieć, że każda osoba jest wyjątkowa i zasługuje na miłość i akceptację.


To książka o Inności, ale i bezgranicznej akceptacji. O miłości, niekiedy bardzo trudnej. I równie trudnych wyborach. O tym, że – jak pisze Katarzyna Ryrych – „inny jest po prostu inny”.

Barwna okładka książki z tytułem nad rysunkiem drzewa pod którym odpoczywają i bawią się bohaterowie książki.
Lato na ulicy Czereśniowej - Rotraut Susanne Berner, Wydawnictwo Dwie Siostry

To zaskakująca książka, w której nie znajdziemy tekstu, a jedynie barwne pełnostronicowe ilustracje. Rysunki na kartach książki są bogate w szczegóły i pełne różnorodnych elementów. Od budynków i postaci po zwierzęta, pojazdy i przyrodę - wszystko można znaleźć na ulicy Czereśniowej. Autorce udało się stworzyć klimatyczny obrazek tego miejsca, jakie jest latem - pełne radości, zabawy i codziennych sytuacji.

Co wyróżnia tę książkę, to brak tradycyjnej narracji. Czytelnicy mają za zadanie sami tworzyć historie, bazując na ilustracjach. Dzieci mogą szukać wybranych bohaterów, śledzić losy przypadkowych osób, a także opowiadać o różnych elementach na stronach.

Dla mnie jako edukatorki architektonicznej, ta książka okazała się wspaniałym wsparciem podczas warsztatów z najmłodszymi. Wspólnie odkrywamy historie mieszkańców ulicy Czereśniowej, by następnie budować ich domy, a nawet całą ulicę!


Minimalistyczna błękitna okładka z graficznym przedstawieniem wilka w białym kolorze.
Riki i drogi - Mark Liwin, Wydawnictwo Warsztaty Kultury w Lublinie

Kolejna na naszej liście jest książka dla starszych dzieci i młodzieży.

"Riki i drogi" to poruszająca powieść, która przedstawia historię czternastoletniego chłopca o imieniu Matwij, który jest w spektrum autyzmu.

Autor, Mark Liwin, wykorzystuje prosty i zrozumiały język, co sprawia, że historia staje się przystępna dla młodszych i starszych czytelników.

Liwin wzbogaca narrację, wprowadzając elementy lasu, do którego ucieka główny bohater, w poszukiwaniu samego siebie. To silny motyw symboliczny, który oddaje wewnętrzny świat Matwija i jego potrzebę znalezienia własnej tożsamości.

Jednak to nie tylko historia o dziecku z wyjątkowymi potrzebami, ja odkryłam w tym dziele fascynującą fabułę i pięknie ukazane głębokie portrety psychologiczne bohaterów. Matwij staje się postacią, z którą się utożsamiam.

"Riki i drogi" to wzruszająca opowieść, która przekracza granice społecznego reportażu i staje się literaturą piękną, zachęcając nas do zrozumienia, akceptacji i empatii.

Książka zdobyła uznanie szwajcarskiej Międzynarodowej Izby ds. Książek dla Młodych.

„Książka jest w dużej mierze biograficzna, musiałem wrócić do trudnych momentów w mojej relacji z matką i wybaczyć jej i sobie wiele trudnych rzeczy. Ta książka jest dedykowana jej” - Mark Liwin

Okładka w żółtym kolorze w dole znajduje się mężczyzna w białym ubraniu na tarasie z widokiem na wielkie wieżowce
Z miasta do miasta. Historie z czterech stron świata. - Michał Strzałkowski, Wydawnictwo Dwie Siostry

Kolejna książka to prawdziwa wakacyjna podróż po różnorodnych miastach, miasteczkach i metropoliach na całym świecie. Michał Strzałkowski, doświadczony dziennikarz związany z Polskim Radiem, oraz utalentowany ilustrator Łukasz Majewski, tworzący jako Tin Boy, stworzyli publikację pełną informacji, ciekawostek i fascynujących anegdot.

Książka prezentuje ponad 40 miast, od ekologicznych i nowoczesnych, po opuszczone i zamieszkane przez dzikie zwierzęta. Każde z tych miejsc ma swoją unikatową historię i charakter, a autorzy ukazują różnorodność miast w niezwykle interesujący sposób. Odkryjemy miejskie środki transportu, zwierzęta zamieszkujące miasta, zaginione miasta, miasta widma i wiele innych ciekawostek.


Dla mnie to książka, która nie tylko edukuje, ale także rozbudza wyobraźnię, i zachęca nas do odkrywania uroku i bogactwa różnorodnych miast na świecie.

Żadnego miasta nie da się opisać w całości. Zresztą po co? To wcale nie jest ciekawe. Lepiej znaleźć to coś, co świadczy o jego wyjątkowości. A kiedy zestawi się razem szczególne cechy różnych miast, łatwiej będzie zrozumieć, co to właściwie znaczy „miasto”. I właśnie po to powstała ta książka – Michał Strzałkowski

Okładka z katowickim drapaczem chmur po lewej stronie. Po prawej u góry biały napis w ramce Drapacz chmur i inne wynalazki. Poniżej graficzne przedstawienie trzech budynków
Drapacz Chmur i inne wynalazki - Kolektyw Niebotyki

To znakomita książka o katowickiej architekturze modernistycznej, stworzona z myślą o najmłodszych czytelnikach. Jednak jestem pewna, że zachwyci też dorosłych. Dzięki niej żaden spacer po Katowicach nie będzie nudny. Będziemy mogli odczarować architekturę modernistyczną.

Książka zachwyca prostym językiem, kolorowymi ilustracjami i ciekawostkami, które przyciągają uwagę czytelnika.

Autorzy książki dzięki sprytnej narracji zabierają nas w podróż ulicami Katowic z lat 20. i 30. XX wieku. Będzie to dla nas fascynująca przygoda, która wprowadza nas w czasy, kiedy to miasto wiodło prym w Polsce pod względem nowoczesnych rozwiązań technicznych. Książka opowiada o niezwykłych wynalazkach tamtych czasów, takich jak niebotyk (60-metrowy wieżowiec przy ul. Żwirki i Wigury), winda paciorkowa (tzw. paternoster), czy nowoczesne kąpieliska i lodowiska.

Ta barwnie ilustrowana publikacja to nie tylko książka dla dzieci, według mnie to świetna okazja dla rodziców i dzieci do wspólnego odkrywania fascynującego świata architektury i modernizmu. Nie tylko dla mieszkańców Śląska, chociaż ja Ślązaczka niezwykle ją pokochałam!

Dziewczynka w różowej koszulce z misiami i napisem LOVE czyta książke. Oświetlona ciepłym światłem od prawej strony

Te książki dla dzieci i młodzieży to nasz wybór nie tylko na wakacje!

Podzielcie się z nami swoimi wrażeniami i inspiracjami. Jaka książka powinna znaleźć się na tej liście?
🏰 Niech te wakacje będą czasem odkrywania!
Którą z książek najbardziej chciałabyś przeczytać? A może już przeczytałaś i polecasz jej lekturę innym?

  • Maluj Migiem

  • Mały Architekt Przybornik do oglądania miasta

  • D.O.M.E.K.*

  • Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek

You can vote for more than one answer.


Comentários


bottom of page