Z ogromną radością dzielimy się z Wami podsumowaniem gali rozdania nagród w konkursie WIDZIALNI-NIEWIDZIALNI - Kształtowanie przestrzeni. Jako UNIfest., wybraliśmy swoich własnych faworytów i wręczyliśmy nagrody specjalne dla prac, które wyróżniały się szczególną wrażliwością i podejmowały wątek projektowania dla wszystkich.
Cieszy nas fakt, że zostaliśmy zaproszeni do współpracy i że nasza praca oraz wysiłek zostają dostrzeżone. To daje nam ogromną motywację do kontynuowania naszych działań w dążeniu do tworzenia bardziej dostępnych rozwiązań. Dziękujemy za zaproszenie do jury w konkursie, który podkreśla potrzebę edukacji architektonicznej i projektowej już od najmłodszych lat. Założenie konkursu było zgodne z naszą misją - by projektować dla wszystkich!
Dziękujemy Wam wszystkim za udział w gali rozdania nagród. Wasza obecność i zaangażowanie sprawiły, że było to niezapomniane i bardzo motywujące wydarzenie.
W imieniu całego zespołu chcemy jeszcze raz podziękować organizatorom za zaproszenie oraz wszystkim uczestnikom i ich opiekunom za niezwykłe prace. Razem możemy tworzyć rzeczywistość, w której każdy czuje się doceniony i uwzględniony.
A już we wrześniu zorganizujemy nasze warsztaty w wyróżnionej placówce! Nie możemy się doczekać!
Poniżej kilka słów o wyróżnionych pracach.
SZKOŁA PONADPODSTAWOWA:
Zespół Szkół Budownictwa Nr 1 w Poznaniu:
„Parental toliet”, Aleksandra Kichler
Koncepcja przewijaka w męskiej toalecie przyczynia się do budowania bardziej sprawiedliwego, równego i przyjaznego społeczeństwa, w którym ojcowie mają równy dostęp do przestrzeni publicznej i mogą odgrywać swoją rolę rodzicielską w sposób komfortowy. Projekt otwiera drogę do dalszej refleksji na temat równości i włączenia w przestrzeni publicznej.
„Niesłyszący w mieście”, Zofia Duchnowska, Zofia Śliwa, Emilia Dobosz
Projekt prezentuje innowacyjne podejście do problemu dostępności dla osób niesłyszących w kontekście zwiedzania miast i obiektów kulturowych. Jedm z najważniejszych aspektów pracy jest zaproponowane rozwiązanie w postaci instalacji kodów QR, które prowadzą do filmików, w których osoby w PJM (Polskim Języku Migowym) opowiadają o danym obiekcie. Instalacja kodów QR daje osobom niesłyszącym możliwość samodzielnego eksplorowania miast. Praca zdobyła III nagrodę w konkursie.
„Zabawa bez granic”, Dominika Binczak, Marcelina Kopyś, Klara Wszędybył
Autorki tej pracy trafnie zidentyfikowały ważny problem społeczny związany z brakiem dostępności miejsc zabaw dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Wyróżniona praca prezentuje atrakcyjne wizualnie rysunki z przedstawionymi obiektami zabawowymi, w których dostrzegamy ideę projektowania uniwersalnego.
Wyróżnione prace w kategorii: SZKOŁA PODSTAWOWA:
“Oaza mądrości”, Hanna Wycisk
Projekt jest wyrazem troski i szacunku dla osób starszych — autorka trafnie zauważa i wykorzystuje potencjał, jaki niosą za sobą osoby starsze. Zaprojektowana przestrzeń pozwala seniorom nawiązywać nowe relacje i aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym. Praca zdobyła III nagrodę w konkursie.
“Cat Colony”, Antoni Orlik
Projekt wyróżnia się empatycznym podejściem do problemu bezdomności kotów. Autor zaobserwował zachowanie zwierząt i starannie przekuł to co lubią w rozwiązanie problemu. Forma podania rozwiązania jest starannie przemyślana - przedstawione zdjęcia prototypu i propozycje konkretnych materiałów wykonawczych dostarczają gotowej instrukcji do zrealizowania wizji. Praca zdobyła II nagrodę w konkursie.
Jeszcze raz ogromne gratulacje dla wszystkich uczestników konkursu!
Zachęcamy do obejrzenia wszystkich wyróżnionych prac na stronie organizatora: https://ksztaltowanieprzestrzeni.pl/konkurs2023/
Konkurs objęty jest także patronatem Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, Narodowe Centrum Kultury, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC
Comments