Ronald Mace to amerykański architekt, projektant oraz edukator. Wraz ze swoim zespołem wprowadził koncepcję projektowania uniwersalnego. Bazuje ona na przekonaniu, że dobre projektowanie powinno odpowiadać na potrzeby wszystkich ludzi, niezależnie od ich wieku, sprawności fizycznej, płci czy statusu społecznego.
Mace urodził się w 1941 roku w Jersey City, a w wieku dziewięciu lat zdiagnozowano u niego polio. Choroba ta doprowadziła do uszkodzenia jego układu nerwowego oraz porażenia mięśni. Lekarz zasugerował umieszczenie Ronalda w specjalnej placówce, ale jego rodzice nie wyrazili zgody na takie rozwiązanie. W tamtym czasie wiele budynków publicznych nie miało udogodnień dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, więc noszono go na rękach.
W momencie składania podania do szkoły architektury, dziekan powiedział mu, żeby nawet nie próbował aplikować. Uważał, że osoba z niepełnosprawnością nie może przejść przez program studiów. Uważano, że nierozsądne będzie z jego strony podejmowanie się takich studiów. Po dostaniu się na wymarzone studia pojawił się inny problem, Ronald miał trudności z dostaniem się do sal lekcyjnych. Szkoła nie była dostosowana do potrzeb osób poruszających się na wózku.
Z perspektywy czasu już wiemy, że podjęcie tych studiów przez Ronalda było świetną decyzją. Ronald Mace zrewolucjonizował projektowanie, wprowadzając pojęcie projektowania uniwersalnego, które stało się fundamentem dla dzisiejszych standardów projektowania. Jego podejście do projektowania obejmowało szeroki zakres przedmiotów, od architektury i urbanistyki po produkty codziennego użytku, takie jak meble i narzędzia. Zawsze stawiał na pierwszym miejscu użytkownika i jego potrzeby, a nie tylko estetykę, czy wydajność.
Mace odegrał kluczową rolę w tworzeniu przepisów zapewniających dostępność dla osób z niepełnosprawnościami w Stanach Zjednoczonych, m.in. będąc ściśle zaangażowanym w pierwszy kodeks budowlany dotyczący dostępności w Karolinie Północnej w 1973 roku. Założył również Center for Accessible Housing, które później przekształciło się w Center for Universal Design. Promował tam projektowanie, które byłoby dostępne dla wszystkich ludzi, bez względu na ich umiejętności i potrzeby. Był to pierwszy taki ośrodek na świecie.
Za swoje osiągnięcia został uhonorowany nagrodą Distinguished Service Award od prezydenta Stanów Zjednoczonych w 1992 roku.
Mamy teraz rok 2023, a wciąż na każdym kroku musimy walczyć o równy dostęp. Dlatego jesteśmy tutaj, by edukować i kontynuować wizję Ronalda Mace’a. Nasza rzeczywistość jest inna niż jego doświadczenia z lat 50. ale nadal skrupulatnie powinniśmy przyczyniać się do zmiany perspektyw by uczynić nasze środowisko bardziej przyjaznym dla wszystkich.
Źródła:
Ronald L. Mace Papers 1974-1998 at NCSU Libraries
Burke, Greg (July 25, 2016). "Celebrating Architects Who Overcame Disabilities". AIA. Archived from the original on March 19, 2018. Retrieved March 18, 2018.
Comentarios